Miło nam oznajmić, że podczas VIII Międzynarodowej Konferencji Technologie Bezwykopowe NO-DIG POLAND 2018, stosowana przez nas technologia poziomych precyzyjnych przewiertów sterowanych, zdobyła uznanie międzynarodowego jury, przyznając jej wyróżnienie.
Opracowana przez firmę Terma Sp. z o.o. i stosowana przez nas Wiertnica Grawitacyjna oraz Technologia Wierceń Grawitacyjnych, jest wysoce innowacyjnym urządzeniem do wykonywania instalacji grawitacyjnych - kanalizacyjnych i deszczowych, które wymagają wyjątkowej precyzji zadanego spadku instalacji. Urządzenie powstało jako odpowiedź na wymagania rynku w zakresie bezwykpowych instalacji, których to wymagań niestety nie spełnia żadne urządzenie oraz żadna technologia dostępna na ryku. Technologia ta pozwala na całkowite wykonanie praktycznie każdej instalacji metodą bezwykopową, bez względu na warunki gruntowe i bez względu na warunki zabudowy wokół planowanej instalacji. Pozwala także na renowację istniejących kanałów oraz wciąganie z wysoką precyzją rur osłonowych pod instalacje ciepłownicze.
Elementami wyróżniającymi nasze rozwiązanie, na tle istniejących na rynku technologii jest:
- wykonywanie instalacji od studni startowej do studni końcowej, bez żadnej ingerencji w istniejącą infrastrukturę, beż żadnych dodatkowych wykopów. Praca rozpoczyna się w studni i kończy w studni. Instalacje wykonuje się ze studni DN 1200 lub większych. Konstrukcja maszyny umożliwia wprowadzenie jej przez typowy właz studzienny DN 600.
- wykonywanie instalacji na głębokościach występowania wód gruntowych lub na znacznych głębokościach, sięgających 15 metrów (możliwe jest wykonanie instalacji na znacznie większych głębokościach, aczkolwiek do tej pory się z takimi nie spotkaliśmy).
- możliwość pracy wiertnicy bezpośrednio na poziomie dna studni (w nowych studniach) lub bezpośrednio z poziomu kinety, bez konieczności całościowego demontażu spocznika czy przegłębiana studni.
- możliwość pracy wiertnicy bezpośrednio pod pokrywą studni lub elementami ograniczającymi przestrzeń typu pierścień redukcyjny, zwężka itp. bez konieczności ich demontażu.
- wykonywanie instalacji grawitacyjnych w bardzo wąskim przedziale tolerancji sięgającym do 0,2%.
- wykonywanie instalacji ze studni startowej o niskiej wytrzymałości mechanicznej.
- wykonywanie instalacji bez konieczności blokowania przepływu ścieków.
- praca w gruntach o klasach zwiercenia: II, III, IV, V (piaski, żwiry, gliny oraz skały miękkie, średnie: wapienie margliste, glina zwałowa, margle, łupki piaskowe, gruzy, przeszkody betonowe).
- możliwość powykonawczej korekcji instalacji i pozbycia się lokalnych braków prostoliniowości.
- redukcja wpływu na otaczające środowisko naturalne w wyniku braku ingerencji w otaczające wody gruntowe (brak konieczności odwodnienia, które pozbawia grunt mikroorganizmów i zmienia jego strukturę).
- brak zmniejszenia stanu zagęszczenia, nasze rozwiązanie pozwala wręcz dogęścić strefę wokół układanej rury i wokół studni (urobek jest w większości rozwiercany i rozpychany, niewielka jego ilość jest usuwana z przewiertu).
- zapewnienie poprawy bezpieczeństwa pracy w aspekcie powodzenia realizacji instalacji. Inne technologie, jak na przykład w technologii mikrotunellingu, wiążą się z ryzykiem niepowodzenia realizacji instalacja, a ponadto z wysokimi kosztami związanymi z uszkodzeniami samej maszyny wiercącej. Ma to miejsce, gdy na trasie instalacji napotkamy na twarde przeszkody typu otoczaki lub puste komory.
- uproszczenie oszacowania kosztów instalacji w zależności od trudności, zarówno znanych nam jeszcze przed podjęciem zadania, jak i tych niespodziewanych, wynikłych w trakcie prowadzenia prac - uporanie się z każdą przeszkodą, typu otoczak czy pusta komora, wymaga wykonania powtarzalnych procedur, opartych na tych samych czynnościach oraz materiałach,
- redukcja czasu wykonywania instalacji, w zależności od głębokości instalacji oraz trudności, w zakresie 20 - 50%. Dla naszej technologii nie ma konieczności wykonywania komór startowych oraz ich odwodnienia, co ma miejsce w przypadku użycia większych i cięższych maszyn, oraz ich posadowienia w tych komorach. To daje nam oszczędność czasu nawet do kilkunastu godzin, będących połową całości czasu poświęconego na wykonanie instalacji. Samo wiercenie zajmuje porównywalną ilość czasu.