Technologia Wierceń Grawitacyjnych to także instalacje wykonywane z rur PE. Jednym z takich projektów było wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej dla jednorodzinnego budynku mieszkalnego na osiedlu Redłowo w Gdyni. Instalację rury PE-RC DN160 należało wykonać na odcinku 37 metrów, ze spadkiem grawitacyjnym 5,5%, pomiędzy istniejącą studnią DN1200 a wykopem.
W przypadku tej realizacji, kluczową trudnością była lokalizacja placu budowy, wśród gęstej zabudowy mieszkalnej i przydomowych ogródkach. W obszarze prac mieliśmy do czynienia ze znacznym spadkiem terenu oraz licznymi skarpami ograniczającymi manewrowanie jakimkolwiek sprzętem budowlanym.
Pierwotnie zakładano wykonanie instalacji przy pomocy wiertnicy HDD, ale także z uwagi na wymienione niedogodności terenowe, ostatecznie firma deklarująca wykonanie przy pomocy HDD, po wizji lokalnej wycofała się z realizacji. Rozpatrywano wykonanie instalacji przy pomocy pneumatycznej maszyny przeciskowej, zwanej powszechnie kretem. Istniało jednak duże ryzyko, że technologia przeciskowa, będąca niesterowalną i bez możliwości lokalizacji i ewentualnych korekt zadanej trajektorii, na długości 37 metrów, zakończy się niepowodzeniem, kret nie trafi w studnię, nie uzyskamy zadanego spadku. Ponadto wibracje i wstrząsy spowodowanie pracami kreta, mogą spowodować uszkodzenia w budynkach sąsiednich, oraz w innych obiektach typu mury oporowe i murowane ogrodzenia. Znane nam są realizacje, w których użycie kreta pod zwykły przepust pod drogą, spowodowało uszkodzenie, spękania w elewacjach budynków sąsiadujących z robotami. Siłę takiego oddziaływania można oczywiście w przybliżeniu określić na podstawie zdolności przenoszenia wibracji przez dany ośrodek gruntowy, ale to wiąże się z wykonaniem dodatkowej ekspertyzy i badaniami gruntu. Stosowanie kreta w tak bliskiej zabudowie i w takiej jej ilości jest dużym ryzykiem, związanym z ewentualnymi roszczeniami za ewentualne uszkodzenia, nie wspominając o uciążliwości takich prac. Wykonanie instalacji przy pomocy wykopu otwartego była niemożliwa, z uwagi na współlokalizację instalacji z technicznym pasem o szerokości 1,5 metra, należącym do miasta. Ostatecznie okazało się, że technologia z zastosowaniem Wiertnicy Grawitacyjnej, jest jedynym skutecznym, pewnym najekonomiczniejszym rozwiązaniem dla tego projektu.
Zaletą technologii Wierceń Grawitacyjnych, poza samą skutecznością w przewiercaniu, celnością i dokładnością w realizacji precyzyjnych instalacji, jest także mobilność urządzeń wchodzących w skład zespołu do wiercenia. Wszystkie urządzenia umieszczone są w kompaktowej zabudowie samochodu. To pozwala na wykonanie prac praktycznie w każdym miejscu, nawet gęsto zabudowanym i z utrudnionym dojazdem.
O innych wybranych realizacjach można przeczytać klikając na poniższy obrazek: